Fakty o Bitwie pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem

Czas: Bitwa pod Grunwaldem – 15 lipca 1410 roku.

Konflikt: Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim od 1409 do 1411.

Miejsce: Warmia i Mazury – Polska.

Strony konfliktu: Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litweskie pod dowództwem Władysława Jagiełło przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu pod dowództwem Ulricha von Jungingena (†).

Liczebność armii: Po stronie Polskiej 50 chorągwi w której skład wchodziło 20.000 ciężkiej jazdy oraz 40 chorągwi składającej się z 10.000 lekkiej jazdy litweskiej, ruskiej, tatarskiej i mołdawskiej. Natomiast po stronie Zakonu Krzyżackiego 15.000 ciężkiej jazdy w 51 chorągwiach.

Straty: Po stronie Polskiej niestety nieznane. Po stronie Zakonu Krzyżackiego ok. 8.000 zabitych oraz wg. różnych źródeł od 2.000 do 14.000 pojmanych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Fakty o Bitwie pod Grunwaldem

 1. tunia98 pisze:

  Mam pytanie:
  jakie były ,,dzieje” chorągwi, które Władysław Jagiełło zdobył w bitwie pod Grunwaldem?
  Proszę o odpowiedź.

 2. admin pisze:

  Zdobyto 51 chorągwi krzyżackich.
  Część z nich została przekazana księciu Witoldowi, a część trafiła do wawelskiej katedry. Niestety te z wawelskiej katedry w roku 1797 zostały wywiezione przez Austriaków do Wiednia i ślad po nich zaginął.
  W 1937 roku zostały one zrekonstruowane na podstawie opisów Jana Długosza. Umieszczono je na Wawelu, jednakże podczas okupacji niemieckiej hitlerowcy przewieźli je do zamku malborskiego.

 3. rb pisze:

  skoro Krzyżaków było 15 tys, z czego 8 tys poległo, to jak moznabyło pojmać do niewoli od 2 do 14 tys? wychodzi na to że żaden nie uciekł i nadal mamy ponad 100% :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *